Krmení štěněte

V počátku probíhalo kojení výhradně mateřským mlékem bez dokrmování. Od 3. týdnů věku byli všichni přikrmováni sunarem a po té granulemi s masíčkem, a to dnes již i suchými, dále mlsáním jogurtů, pribiňáčků, …

Oblíbené granule : Taste of Wild for Puppies

Kdy je zvyklý jíst?:  v 6:30,ve 11:00, v15:00 v 19:00 a poslední dávku cca 23:00.

Za 14 dní můžete už vynechat noční dávku a postupně cca k 6.měsíci přejít na dvě dávky denně, od jednoho roku lze přejít i na jedinou dávku za den ( ale nemusíte ).  

Kolik? Jeden až jeden a půl kávového hrnku, možná z počátku nebude chtít ani tolik.

Jak? Granule je vhodné nejprve podávat přelité horkou vodou – nabobtnané, vychladlé. Současně kombinovat s dávkami suchých. Vždy je nutnou podmínkou zajistit dostatek pitné vody - ne ledové!

Množství dávky upravujte podle doporučení výrobce (viz tabulka na pytli) a v závislosti na jeho apetitu, hmotnosti, kondici a pracovnímu zatížení. Nikdy mu nepřisypávejte během krmení do misky. Je-li potřeba, vyčkejte do dalšího krmení a zvyšte dávku. Naopak co nesní mu seberte a nenechávejte v misce po krmení zbylé granule.

Mějte na paměti , že nadváha neprospívá, myslete na kostru a klouby psa.

Prakticky záleží jen na vás, jak si jeho režim přizpůsobíte. Veškeré změny – typu žrádla i časů by měla nastupovat pozvolna a postupně. Nechejte misku nejdéle 15 minut, je zvyklé že se musí jíst rychle a ačkoliv již nemusí soupeřit o jídlo se sourozenci, měl by si zvyknout, že když se jí tak se jí a nehoní se lelky. Během jídla jej hlaďte, sáhněte mu do misky, dejte mu najevo, že Vy si to můžete dovolit. Jakékoliv projevy nevůle řešte tak, že mu misku seberete, počkáte, až se uklidní a pak mu ji zase dáte. Musí ve vás tak vidět vůdce smečky, který rozhoduje kdo a kdy jí.  Co do 15ti minut nesežere to odneste.

Mějte na paměti, že po probuzení se bude chtít vyčůrat, po jídle „udělat hromádku“. Buďte proto ve střehu a umožněte mu být čistotným psím miminkem. Ihned po probuzení ho čapněte a vyneste ven.  Nebo jej rovnou probuďte a odneste. U nás měla štěňata možnost vyběhnout na zahradu.  Pokud je to možné,  nejdříve by měla být procházka, pak chvilka klidu a teprve po té následuje krmení.

Po každém jídle počítejte s tím, že bude chtít ulevit svému bříšku a vytvoří „hromádku“. Poté si tak 20 minut pohraje a pak padne sladkým spánkem.

 

Zásady správného krmení

Pes vyžaduje pravidelnost jak v rozvrhu vycházek, činností, tak v krmení.

Malé štěně, by mělo mít od prvního dne pevný režim. Základem je krmení 3x až 4x denně a pravidelná vycházka hned po probuzení, před krmením a spaním.

Doporučuje se misku dát na vyvýšené místo ( třeba krabici od bot ) – tak aby byla ve výši loktů psa.

Při krmení by měl mít pes klid, proto krmte na takovém místě, kde psa nic neruší a nerozptyluje. Po každém krmení by mělo mít štěně (platí i pro dospělé psy) naprostý klid k trávení cca 0,5hodiny.

Alespoň hodinu až dvě by měli velcí psi po jídle odpočívat. Žaludek psa je totiž v tělní dutině uložen poměrně volně, takže se může při nadměrném pohybu převrátit a dojde k obávané, smrtelně nebezpečné torzi žaludku. (V případě torze žaludku se pes pohybuje v kruzích, zaujímá pozici sfingy, snaží se zvracet ale neúspěšně, … okamžitě a bez váhání volejte veterináře a psa odvezte na 1.pomoc – jen včasný zákrok jej může zachránit )

Plný žaludek vadí psovi také v pohybu a může potravu zvrátit. Proces trávení by měl probíhat v klidu také proto, aby výživné látky neodešly z těla nevyužity.

Psa není vhodné krmit také před předpokládaným působením stresových vlivů ( které pro některé psy může být jízda autem nebo jiným dopravním prostředkem, návštěva veterináře apod. ).

Hlavní zásadou správného krmení je pravidlo: „Nechceš – nedostaneš“.

Jestliže pes nad plnou miskou váhá, odbíhá apod., cca po 15ti minutách mu ji odeberte a předložte až při dalším krmení (ne za půl hodiny, ale dle dalšího termínu krmení, aby psovi vyhládlo). Tímto přístupem učíte psa jíst tehdy, kdy se má, protože jindy nedostane. Musíte být však vždy důslední a nepovolit. Jen tak se dočkáte, že se váš pes bude na misku těšit a s krmením nebudete mít problémy.

Způsob krmení, kdy majitel nasype ráno denní dávku krmiva do misky a pes si během dne bere, jak potřebuje, je NESPRÁVNÁ. Je to stejné, jako když malé dítě mezi jednotlivými sousty odbíhá k televizi, hraje si, pak jde spát atd. Trávicí soustava psa je uzpůsobena tak, aby v určitou dobu zpracovávala potravu a po zbytek dne „odpočívala“, proto celodenní příjímání potravy (byť by v malých dávkách), není vhodné.

Předkládaná strava by měla mít pokojovou teplotu. Velmi horké krmení psovi škodí stejně jako potrava vyjmutá z chladničky.

Granulové krmivo je lepší podávat namočené (ne rozmočené) v teplé (ne horké) vodě. Lépe se tráví.

Podobně jako lidem prospívá i dospělým psům občasný jednodenní půst, který čistí jejich zažívací trakt. Psovité šelmy hladověním netrpí, protože jsou zvyklé, že ne každý den se podaří ulovit kořist. Také domácí pes vydrží poměrně dlouho bez potravy, aniž tím jeho zdravotní stav trpí. Mnozí psi si dokonce hladovku zařídí sami a některé dny odmítají potravu.

Půst však není možné realizovat ve všech případech. Nedoporučuje se štěňatům,  mladým psům ve vývinu, pro březí a kojící feny, pro nemocné psy nebo pro psy s vysokou denní zátěží.