Pes a hra

  Hra patří neodmyslitelně nejen k vývoji štěněte, ale představuje i vhodnou zábavu pro staršího psa. Protože nejste vždy po ruce, naučte vašeho psa, aby si hrál sám. Obstarejte mu vhodné hračky, které bude kousat mimo vašich trepek či bytového zařízení. Na trhu je velmi mnoho speciálních hraček, které si oblíbí i starší psi. Mějte však vždy na paměti, že hračky musí být především bezpečné. Nesmí být ani tak malé, aby je pejsek mohl spolknout, ale ani příliš velké, takže by si s nimi nemohl hrát. Mají být měkké, ale ne příliš chlupaté, aby štěně nemohl vytrhat chlupy a polykat je. Nesmí mít žádné ostré hroty nebo výběžky, ani ozdoby, např. skleněné oči, které by štěně mohlo utrhnout a spolknout. Oblíbené jsou hračky, které pískají nebo chřestí. Ty ovšem štěněti dávejte jen občas, např. za odměnu nebo necháváte-li štěně nějaký čas o samotě. Pro štěně, jemuž rostou zuby, jsou nejlepší míčky a kroužky z tvrdé gumy, které ovšem nesmí být lakované. Také žvýkací kosti z buvolí kůže přiměřené velikosti jsou oblíbenou hračkou.

  Oblíbenou činností mezi psy je přetahování. Už štěňátka ji ráda provozují. Doposud se však přetahovali mezi sourozenci. Chcete-li štěněti vyhovět a přetahovat se s ním, musíte především najít vhodné přetahovadlo. Pro štěňata je vhodné najít něco měkkého, co neohrozí mléčný chrup a rostoucí mladé zuby. Nejlépe se hodí např. vysloužilé tričko nebo podkolenka, lano zkroucené ze starých lněných utěrek nebo i měkký a dostatečně silný kroucený provaz. Přirozeně, že musíte vyvinout tah, který by poskytl štěněti radost ze hry a přiměřené cvičení svalů, ale nesmíte jeho schopnosti přepínat. Je naprosto nevhodné pokoušet se zakousnuté štěně zvednout nad zem. Na to jsou jeho čelisti příliš slabé. Starším psům, kteří již mají trvalý chrup, obstarejte přetahovadla z plastu nebo měkké gumy, které se dobře drží a nesou velký tah.

  Kromě běžných míčků, kroužků a přetahovadel dopřejte svému psovi také takovou zábavu, při níž se rozvíjí jeho „rozumové pochody“. K velmi oblíbeným psím činnostem na podporu zmíněných vlastností patří např. hra „Vuřt pod krabicí“, při níž se pes snaží dostat kousek párku (masa) z pod krabice, která je na uzenině přiklopena dnem vzhůru. Možná budete sami překvapeni, co vše je váš pejsek schopen „vymyslet“.

  Také při hrách na schovávanou, kdy pes hledá vás nebo nějaký předmět, naši čtyřnozí miláčci předvedou, že kromě čichu mají i výbornou paměť, zejména pokud jim hledaný předmět občas schováte na stejné místo.

Základním a zásadním návykem a dovedností psa je povel „Ke mně“ tj. přivolání k Vám, aby se pes k Vám vrátil. Výborný návod najdete na https://zko-zasova.cz/privolani-psa/

 

  Vynikající zábavou je přinášení míčku, činky, hračky apod. pokud to zrovna Vaše štěně baví. Aby však následně nedocházelo k upevňování zlozvyků a zkažení psa pro nácvik správného aportu, je třeba dodržovat následující pokyny:

-  Vždy striktně rozlišujte předměty určené na hraní (míček, hračky) a předměty určené pouze pro výcvik aportu  - speciální aportovací dummy nebo pešek, činka.

-   Zatímco k předmětům na hraní má pejsek volný přístup a může si je kdykoliv vzít, předměty, určené pro výcvik aportu, dáváte psovi zásadně vy. Jejich přinášení je provázeno slovními povely „Aport!“ nebo „Přines!“, při předávce povelem „Pust!“

Jinými slovy, zatímco při házení míčků, kroužků apod. můžete s pejskem nekontrolovatelně skotačit, přinášení aportovacího předmětu vyžaduje určitou disciplínu. Váš pes si po krátké době zapamatuje, co je na hraní a co je určeno k výcviku.

 Štěňata, zvláště ta trochu odrostlejší, jsou neúnavná a jsou ochotna hrát si celé hodiny. To ovšem neodpovídá běžnému lidskému rozvrhu hodin, a proto musíte štěně naučit skončit na povel i tu nejdivočejší hru. Upevňujete si tak svou vůdčí pozici ve smečce, neboť musíte to být právě vy, kdo rozhodne o ukončení hry.

 Pokud se pes dorážením nebo štěkotem dožaduje pokračování ve hře, musíte být důslední a v žádném případě se ke hře nevrátit. Štěně si musí uvědomit, že co chce pán, platí.